Edasi sisuni

Lugusid päevitamisest

Päevituskreemid tapavad kalu ja pleegitavad koralle

19 Feb 2020
Päevituskreemid tapavad kalu - Smarttan

Liiga palju päevituskreemi

Päikesekaitsekreemide mõju keskkonnale.

Päikesekaitsekreemide kasutamine levib aina laiemalt, kuna inimesed kardavad päikest rohkem, kui kunagi varem. Päikesekaitsekreemidel on aga oma mõjud ka keskkonnale, mida ei saa ignoreerida. Globaalne päikesekaitsetoodete turg on märkimisväärselt kasvanud ja aastas kasutatakse päikesekaitsekreeme kümneid miljoneid liitreid, millest suur osa jõuab lõpuks meie veekogudesse. Kasutades päikesekaitsekreemi enne ujumist või rannas viibimist, tasub meeles pidada, et need tooted ei jää ainult nahale.

Päikesekaitsekreemide negatiivsed mõjud keskkonnale

Päikesekaitsekreemide keskkonnamõjude põhjalikum mõistmine on oluline samm teadlikuma tarbimise suunas. Alljärgnevalt on välja toodud, kuidas päikesekaitsekreemi jäägid mõjutavad keskkonda:

  • Veesaaste: Igal aastal kantakse nahale umbes 70 miljonit liitrit päikesekaitsekreemi ja suur osa sellest jõuab maailma veekogudesse, kuna need kantakse nahale rannas või ujumise ajal. Need kogused on märkimisväärsed ning mõjutavad veekvaliteeti ja elustikku.
  • Korallriffide kahjustamine: Keemilised filtrid nagu oksübensoon ja oktinoksaati põhjustavad korallide valgendamist ning nende paljunemisvõime langust, mis omakorda mõjutab merelise ökosüsteemi tasakaalu ja bioloogilist mitmekesisust.
  • Fütoplanktoni hävimine: Titaandioksiidi nanoosakeste vesinikperoksiidi tekitav toime kahjustab fütoplanktonit, mis on peamine toidubaas paljudele mereelukatele. Fütoplanktoni kadu võib viia mereelustiku populatsioonide vähenemiseni.
  • Bioakumulatsioon: Päikesekaitsekreemides sisalduvad keemilised ühendid, mida reoveepuhastusjaamad ei suuda eemaldada, jõuavad pinnasesse ja põhjavette, kus need bioakumuleeruvad. Need kemikaalid liiguvad toiduahelas edasi ja jõuavad lõpuks tagasi inimeste ja loomade organismidesse.

Alternatiivid ja keskkonnasõbralikumad valikud

Keskkonnamõjude vähendamiseks tasub eelistada biolagunevate ja mineraalsete filtritega päikesekaitsetooteid. Näiteks tsinkoksiid ja titaandioksiid on oma tavapärasel kujul (ilma nanoosakesteta) tõhusad ja ohutud ning nad lagunevad looduses kiiremini. Need ei kahjusta korallriffe ega põhjusta hormonaalseid häireid.

Keskkonnasõbralikud valikud ei tähenda ainult vähem saastavat toodet – need toetavad ka meie ökosüsteemide ja elurikkuse säilimist. Veelgi parem on kanda hoopis pikemaid läbipäevituvaid rannariideid nagu näiteks kleididkaftanidpontšod, pikkade varrukatega riided jne.

Päikesekaitsekreemi kasutamine õigel ajal ja õiges koguses võib olla nahale kasulik, kuid teadlik tootevalik võib aidata vähendada meie keskkonnamõju. Kasutades loodussõbralikumaid päikesekaitsekreeme, saame kaitsta nii enda nahka kui ka veekogusid ja elusorganisme, millest me kõik sõltume.

Rohkem infot selle kohta, milliseid päikesekaitsekreemi koostisosi valida ja milliseid vältida, saad lugeda meie vastavast artiklist.

 

Eelmine
Järgmine

Aitäh, et registreerusid!

See meiliaadress on juba registreeritud!

Vaata sarnaseid tooteid

Lisa ostukorvi

this is just a warning
Logi sisse